İnternet Filtresi: K9 Web Protection Programı Kurulumu ve Ayarla


İnternet Filtresi: K9 Web Protection Programı Kurulumu ve Ayarları


Ücretsiz olan K9 Web Protection programı ile çocuklarınızı ve kendinizi internetten gelen zararlı içeriğe karşı kolayca koruyabilir, bilgisayarınızdan zararlı ve uygunsuz internet sitelerine girişi engelleyebilirsiniz. Program içerisinde birçok internet sitesi kategorisi bulunduruyor ve engellemek istediklerinizi seçerek bu kategorideki internet sitelerini engelleyebiliyorsunuz. Programla arama motorlarında güvenli arama özelliğini aktif hale getirerek arama sonuçlarında uygunsuz sitelerin çıkması engelleyebilir, haftanın hangi günü hangi saatlerinde internete girilebileceğini belirleyebilir, girilen internet sitelerinin kaydını görebilirsiniz. Ayrıca program bilgisayarda arkaplanda çalışmakta ve çalışmakta olduğuna dair herhangi bir uyarı vermemektedir ve bunların dışında birçok özelliklere de sahiptir.

İnternet içeriğini filtreleme konusunda oldukça başarılı bu programın kurulumunu ve ayarlarının yapılmasını adım adım inceleyelim.

Not: Burada anlatılan tüm bilgilere PDF dökümanı halinde http://rapidshare.com/files/303324500/K9_Web_Protection_Kurulum_ve_Ayarlari.rar adresinden ulaşabilirsiniz.


K9 Web Protection Programının Kurulumu


- www.k9webprotection.com internet sitesini açın. "Download K9 today for free." bağlantısına tıklayın.



- Açılan sayfada bir form bulunuyor. "First Name" kısmına adınızı, "Last Name" kısmına soyadınızı yazın.(Gerçek adınızı yazmak zorunda değilsiniz.) "Email" kısmına email adresinizi yazın. (Email adresinize programı kullanmak için gereken kod gönderilecek.) "Verify Your Email" kısmına email adresinizi tekrar yazın. "How did you hear about us" (Bizi nereden duydunuz) kısmını boş bırakabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra "Request Licence" düğmesine basın.



- Açılan sayfada (aşağıdaki gibi) email adresinize lisans kodunun gönderildiği belirtilecektir.



- Emailinizi açın. K9 Web Protection'dan bir email gelmiş olacak. Bu emailde (aşağıda göründüğü gibi) 2. maddede programı yüklerken gerekecek lisans kodu bulunuyor. Biz şimdi 1. maddedeki bağlantıya (Download K9 Web Protection) tıklayalım. Açılan sayfada "Download K9 FOR: Windows" bağlantısına tıklayıp (aşağıdaki resim) programı bilgisayarımıza indirelim.





- Bilgisayarımıza indirdiğimiz dosyayı (k9-webprotection.exe) tıklayıp açalım. "Next" ve "I agree" tuşlarına basarak ilerleyelim. Lisans kodunun sorulduğu ekran gelecek (aşağıda görünüyor). Buraya bize gelen emailde 2. maddede yer alan kodu yazıp "Next"e tıklayalım.



- Bizden programa şifre koymamızı isteyen bir ekran gelecek (aşağıdaki resim). Bu şifre program ayarlarını yalnızca bizim yapmamızı sağlayacak ve programın devre dışı bırakılmasını engelleyecektir. Aynı zamanda program silinmek istendiğinde de bu şifre sorulacak. Burada görünen iki kutuya da koymak istediğiniz şifreyi yazın. Daha sonra şifreyi unutmamak için dikkatli olun! Bundan sonra çıkan ekrandaki çek işaretlerini (tercihen) kaldırın ve Install'a tıklayın.





- Daha sonra "Next"e tıklayın ve "Reboot Now" seçili olarak "Finish"e tıklayın. Bilgisayarınız kapanıp yeniden açılacaktır.

- Programı başlat menüsünden "Blue Coat K9 Web Protection Admin"e tıklayarak açabilirsiniz. Program ayarlarına tarayıcıdan (örneğin Internet Explorer veya Mozilla Firefox'tan) (internet sayfası görünümü şeklinde - fakat internete bağlanmadan) ulaşılmaktadır.



- Program ayarlarını yapmak için SETUP'a tıklayın. Program sizden şifre girmenizi isteyecektir. Programı kurarken koyduğunuz şifreyi girin. Bundan sonra yapılması tavsiye edilen program ayarlarından bahsedilecektir.


K9 Web Protection Programının Ayarları

- "Web Categories to Block" (Engellenecek web sitesi katagorileri) sayfasında; isterseniz zaten seçilmiş olan "Default" ayarını kullanabilirsiniz. Fakat "Custom" seçeneğini seçerek istediğiniz katagorileri engellemeniz daha yararlı olacaktır.



- Aşağıdaki resimde "Custom" seçeneği altında engellenmesi kesinlikle tavsiye edilen katagorileri görebilirsiniz. (Burada isteğinize bağlı olarak Hacking, Illegal / Questionable, Open Image / Media Search, Peer-to-Peer (P2P), Proxy Avoidance gibi bazı kategorileri de seçebilirsiniz.) Bunların dışında aşağıda bulunan diğer katagorilerden de uygun gördüklerinizi işaretleyebilirsiniz.

- Bu sayfada yaptığınız değişikliklerin kaydolması için MUTLAKA sayfanın altındaki "Save" tuşuna tıklamalısınız.



- Eğer İnternet kullanımızda engellenmemesi gerektiğini düşündüğünüz siteler program tarafından engelleniyorsa daha sonra bu katagorileri bu listeden kaldırabilirsiniz. (Program engellenen sitenin hangi kategoriye girdiğini belirtiyor.)

- Soldaki menüden "Web Site Exceptions" kısmında "Always Block" bölümüne sürekli engellenmesini istediğiniz siteleri, "Always Allow" kısmında da hiçbir zaman engellenmesini istemediğiniz siteleri girebilirsiniz. (Siteleri girdikten sonra Save tuşuna basmalısınız.)



- "Blocking Effects" kısmının ayarlarını resimdeki gibi yapabilirsiniz. (Ayarlamaları yaptıktan sonra Save tuşuna basmalısınız.)



- "URL Keywords" kısmında, adreslerinde belirli kelimeler geçen internet sitelerini engelleyebilirsiniz. Kelimenin önüne ve sonuna veya arasına yıldız koymanız faydalı olacaktır. Örneğin "*mail*" kelimesini yazarsanız içinde mail kelimesi geçen bütün internet siteleri engellenir (örn. gmail.com gibi). Bu özelliği programın engellemediği siteler için kullanabilirsiniz. (Ayarlamaları yaptıktan sonra Save tuşuna basmalısınız.)



- "Advanced" kısmındaki ayarları resimdeki gibi yapabilirsiniz. "Force Safe Search" özelliği ile program belirttiği arama motorlarında güvenli arama özelliğini etkinleştirir ve değiştirilmesini önler. Bu özellikle arama sonuçlarında uygunsuz internet sitelerinin görünmesi engellenir. "Block Unsafe Search" özelliği ile programın desteklemediği arama motorları ile (güvenli arama özelliği olmayan) arama yapılması tamamen engellenir. (Ayarlamaları yaptıktan sonra Save tuşuna basmalısınız.)



- "Time Restrictions" bölümünden internete haftanın hangi günü hangi saatlerinde girilip girilemeyeceğini belirleyebilirsiniz. İnternete girilmesini istemediğiniz günlerde istediğiniz saat aralığına aşağıda görünen haftalık çizelgede tıklayıp açılan menüden "Block Web Access" seçeneğini seçmelisiniz. İnternete girilemeyecek saatler kırmızı renkli olarak gösteriliyor. (Çizelgede günler: pazar-pazartesi-salı-çarşamba-perşembe-cuma-cumartesi olarak görülüyor) Eğer kırmızı renkli görülen saatlerde internete girme yasağını kaldırmak istiyorsanız üzerine tıklayıp "Allow Web Access" seçeneğini işaretlemelisiniz. (Ayarlamaları yaptıktan sonra Save tuşuna basmalısınız.)



- Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra yukarıda yer alan "Logout"a tıklayarak ayarlar penceresinden çıkabilirsiniz.

- "View Internet Activity" kısmında bilgisayarınızdan girilen internet sitelerini kategorilerine göre inceleyebilirsiniz. Katagori ismine tıkladığınızda bu katagorideki girilen siteleri görebilirsiniz. (Not: burada girilmiş gibi görülen bazı sitelere gerçekte girilmemiş olabiliyor. Bunun sebebi girilen internet siteleri diğer sitelere bağlantı veriyor veya onların reklamını yayınlıyor. Bu reklamlar da o sitelerden alındığı için aslında bu sitelere girilmemiş olmasına rağmen girilmiş gibi görünüyor.) Buradaki kayıtları altta yer alan "Clear Log" tuşuyla silebilirsiniz.




Programa Destek Olma ve Site Kategorisi Ekleme

- Programın çalışma mantığını basitçe açıklamak gerekirse program girilen internet sitesinin hangi kategoriye ait olduğunu kendi merkezine bağlanarak öğreniyor ve eğer site sizin engellemek istediğiniz kategorideyse bu site engelleniyor. Program yapımcısı şirket internet üzerindeki her sitenin hangi kategoriye girdiğini belirliyor. Fakat bazen kategorisi belirlenmemiş veya yanlış belirlenmiş siteler olabiliyor. Bu sitelerin hangi kategorilere girdiğini yapımcı şirkete göndererek programa destek olabiliriz. Bunun için üstteki "GET HELP" tuşuna ve soldaki menüden "Check/Dispute Site" tuşuna basın. Kategorisi belirlenmemiş veya değişmiş internet sitesinin adresini yazın. Buradan sitenin kategorisinin belirlenip belinmediğini ve belirlendiyse hangi kategorilere girdiğini görebilirsiniz. Sağdaki "Add another category" menüsünden siteye eklemek istediğiniz kategori veya kategorileri seçin ve alttaki kutuya bir mesaj yazın. Örneğin şöyle bir mesaj yazabilirsiniz; "This site is in [eklediğiniz kategorinin adı] category". Daha sonra "Dispute" tuşuna basın. Bilgiler başarıyla gönderilince yeşil arkaplanda "Your dispute submission has been received by Blue Coat." mesajı çıkacaktır. (Not: Eğer kategorisi belirlenmemiş internet sitelerine girişi engellemek istiyorsanız; "Web Categories to Block" bölümünden "Custom" seçeneği altında en altta yer alan "Unrated" kategorisini işaretleyin.)


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !